Sorunuz mu var?

info@hastane34.com.tr

Çagrı Merkezi

+90 212 630 4545

Anevrizma

Hastane 34 Makaleler → Anevrizma

Anevrizma

ŞİDDETLİ BAŞ AĞRILARINDA: DİKKAT!

Beyin damarlarının genişleyerek baloncuk oluşturmasına “anevrizma” denir. İlk belirtileri; şiddetli baş ağrısı, konuşmada ve yürümede bozukluk olan beyin anevrizması, genellikle baloncuk patlamadan ve kanama başlamadan önce fark edilmiyor.

Beyin damarı duvarının zayıflayan bir kesiminde oluşan genişlemeye “anevrizma”, halk arasında bilinen adıyla “baloncuk”  deniyor. Hipertansiyon, diyabet, sigara, alkol ve kafa travmaları anevrizmanın nedenleri arasında. Bu baloncuğun yani anevrizmanın patlaması ise beyin kanamasına neden oluyor. Her yaş grubunda görülebilen, ama özellikle kadınları ve 40-60 yaş arası kişileri seçen bu hastalık, beyin kanamasına neden olduğunda,  zamanla yarış başlıyor. Çünkü erken teşhis edilemediği için beyin kanaması geçiren anevrizma hastalarının %10-15’i çoğu kez sağlık birimine ulaşmadan hayatını kaybediyor.

ANEVRİZMA SESSİZ BİR HASTALIKTIR!

Özel Hastane34 Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı Op. Dr. Ahmet ÇETİNKAL beyin anevrizmalarının kimi vakalarda belirti verdiğini, kimi vakalarda ise sessiz kalabildiğini söylüyor.

Op. Dr. ÇETİNKAL hastalığın ilk işaretlerini şöyle sıralıyor:

Hastalık, beyinde kanama yapmadan önce de bazı belirtiler verebilir. Bunlar; konuşma ve yürüme bozuklukları, görme bozuklukları, göz ve yüz ağrıları, kuvvet veya his kaybı, bunama, duygulanımda bozukluk ve bıçak saplanır gibi ani baş ağrısı olabilir. Bu belirtilerin üzerine gidilerek yapılan MR ve bilgisayarlı tomografi, tanıda kolaylık sağlar.  Kesin teşhis ise beyin anjiyografisi ile konur.

ANEVRİZMA TEŞHİSİ KONAN HASTA NE YAPMALI?

Erken teşhis edilen beyin anevrizması eskiden açık beyin ameliyatı ile tedavi ediliyordu. Günümüzde ise anjiiyografik yöntem ve bu tedavinin uygulandığı referans merkezleri var. Op. Dr. ÇETİNKAL, “Beyin anevrizmasının tedavisinde kullanılan anjiiyografik yöntemde kafatası açılmadan genişleyen damar doldurulur. Ancak bu tedavinin nöroradyoyologlar tarafından ve teknik/radyolojik alt yapısı olan merkezlerde uygulanması gerekir. Bu merkezlerde nöro-anestezist ve nöroşirürji yoğun bakım ünitesi bulunduğu için vakalar multidisipliner bir yaklaşımla tedavi edilir” diyor.

KANAMA BAŞLADIĞINDA ZAMANLA YARIŞ BAŞLAR!

Hastalığın kanama ile ortaya çıkması halinde ise zamanla yarış başlıyor. Kanama nedenin tespiti için geçen süre de dahil olmak üzere; hastanın yaşı, kanamanın nedeni olan anevrizmanın yerleşimi, kanamanın miktarı ve beyinde yarattığı ödem tablosuna göre, ilk 48 – 96 saatlik sürede vakaya cerrahi müdahale yapılıyor.   Sonrasındaki sıkı bir yoğun bakım takibi başlıyor.  

İLK İKİ HAFTA ÇOK ÖNEMLİ

Op. Dr. ÇETİNKAL anevrizmal beyin kanaması gelişen hastaların %10-15’inin sağlık birimine ulaşamadan hayatını kaybettiğini söylüyor: “Müdahalenin ardından en az iki hafta hastanın çok yakından takip edilmesi gerekiyor. Çünkü damarda artan oranda kanama riski bulunuyor. Örneğin tekrar kanama riski ilk gün için %4 iken, 2-14 gün arası %15-20’ye çıkıyor.  Bu nedenle gerek ameliyat edilen, gerekse de ameliyat edilmeden takip edilen anevrizmal beyin kanaması geçiren hastalar 3-14 gün yakından takip edilmelidir”.

Op. Dr. Ahmet ÇETİNKAL

Özel Hastane34 - Bağcılar/İstanbul

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Makaleler
Tıbbı Birimler

Hasta Görüş ve Öneri Formu

Lütfen geçerli adı girin!
Lütfen geçerli e-posta adresini girin!
Lütfen geçerli Mobil Numarayı Girin!
Konu
Görüş ve Öneri

Acil Durumlarda

İl Sağlık Müdürlüğü’nden Ruhsatlı tam donanımlı ambulanslarımız ve İl Sağlık Müdürlüğü’nden Çalışma Belgeli alanlarında deneyimli Acil Tıp Teknikerleri (AABT / Paramedik), Acil Yardım Teknisyenleri (ATT) ve İlk Yardım Sertifikalı duyarlı sürücülerimizden oluşan Takım Arkadaşlarımızla 7/24 sizlere bir telefon kadar uzaktayız.
Ambulans Numarasi : +90 212 630 4545